O czym przeczytasz w tym artykule:

 

  • Zmiana podejścia do życia
  • Wymiana okien
  • Nowy system grzewczy
  • Świadoma decyzja
Termomodernizacja szansą na czyste powietrze i wzrost gospodarczy

Czy wiesz, że w Polsce poziom zanieczyszczenia powietrza jest bardzo wysoki i wielokrotnie przekracza dopuszczalne normy? Zgodnie ze stanowiskiem WHO dopuszczalny poziom dla średniodobowego stężenia pyłów PM 2,5 wynosi 25 µg/m3, dla PM10 – 50 µg/m3 i może być przekroczony maksymalnie 35 razy w roku. W 2020 roku już w pierwszej połowie lutego ten limit wyczerpało 16 polskich miast! Według raportu, z powodu smogu corocznie umiera w Polsce ponad 48 000 osób. To aż 16 razy więcej niż w tym samym przedziale czasowym ginie na drogach.

Główną przyczyną smogu w Polsce są nieocieplone budynki. Winne są przede wszystkim energochłonne domki jednorodzinne i domy przy gospodarstwach rolnych, które powstały do roku 1980. Posiadają one słabą izolację lub całkowity jej brak, a źródła ciepła są złej jakości, bardzo często opalane niskiej jakości paliwem. Wszystko to sprawia, że właśnie takie budynki przyczyniają się do emitowania większości zanieczyszczeń powietrza.

Świeże powietrze dzięki termomodernizacji domu

Zmiana podejścia do życia

Istnieje kilka sposobów na poprawę jakości powietrza. Istotne aby wybrać skuteczny. Biorąc pod uwagę główną przyczynę jego powstawania, czyli nieodpowiednio izolowane budynki ogrzewane słabej jakości paliwem – należy zacząć od modernizacji domów jednorodzinnych. Jak się za to zabrać?

Ocieplenie ścian zewnętrznych i dachu

Sposób na ucieczkę ciepła z budynku. Docieplając ściany zewnętrzne oraz dach wełną skalną można ograniczyć ilość zużywanego węgla lub gazu nawet o 70%. Zmniejszenie zapotrzebowania na ciepło to również korzyści finansowe. Minimalizowanie ilości paliwa oznacza spore oszczędności.

Dzięki znajomości najważniejszych wskazówek związanych z termomodernizacją znacznie łatwiej przygotujesz się do wszystkich prac. Zrozumienie, na czym ona polega, pozwoli Ci także odpowiedzieć na pytanie, dlaczego w ogóle warto przeprowadzić modernizację termiczną budynku i prawidłowo ocieplić dom, a także zgłosić się do rządowego programu. Program Czyste Powietrze jest skierowany do właścicieli domów jednorodzinnych, którzy chcą zadbać o poprawę energooszczędności swojego budynku. Dowiedz się więcej o termomodernizacji i o programie, a następnie wypełnij odpowiedni wiosek!

Wymiana okien

Wymiana okien

Wymiana okien to kolejny krok w ograniczeniu strat ciepła. Jest uzupełnieniem docieplenia bryły budynku, w konsekwencji zmniejszeniu ulegają straty ciepła. Nie ma potrzeby intensywnego ogrzewania, aby w domu panowała komfortowa temperatura. Co za tym idzie –  emisja szkodliwych substancji maleje.

Analizy bilansu cieplnego różnych budynków wskazują, iż udział okien w stratach ciepła sięga średnio 15-25%.

Okna mają ogromny wpływ na charakterystykę termiczną domu. Fakt, iż są to przegrody przezroczyste, w znacznym stopniu wpływa nie tylko na straty ciepła, ale również na bierne pozyskiwanie energii słonecznej. Analizy bilansu cieplnego różnych budynków wskazują, iż udział okien w stratach ciepła sięga średnio 15-25%. W domach wykonanych przed 1990 r. standardem był taki montaż, który nie uwzględniał oszczędności energii. Okna osadzano często bez izolacji cieplnej wokół ościeżnic lub nie była to izolacja wystarczająco efektywna. W ścianach warstwowych osadzano okna w warstwie konstrukcyjnej, a nie izolacyjnej, bo tak było łatwiej. Poza tym stare okna są często nieszczelne, co jest przyczyną dodatkowych strat.

Nowy system grzewczy

Nowy system grzewczy

Nowy system grzewczy powinien być efektywniejszy, o mniejszej emisji, czy też na inne, bardziej jakościowe paliwo (np. gaz). Dzięki takiemu działaniu można zmniejszyć emisję smogu nawet o 80%. Istotne aby najpierw zadbać o wysokiej jakości termomodernizację, dopiero później wymienić piec.

W drugiej połowie zeszłego stulecia domy wykorzystywały rocznie ponad 150 kWh/m2, dzisiejsze domostwa zużywają 70-100 kWh/m2. Szacuje się, że w przyszłości budynki mieszkalne będą zużywały zaledwie 5-15 kWh/m2. By uzyskać takie normy inwestorzy zaczną stosować nowoczesne formy grzewcze, które są dostępne już dzisiaj.

Świadoma decyzja

Czy jesteś gotów podjąć ważną, zmieniającą życie decyzję? Czy uważasz, że trzeba porządnie ocieplić dom?

Pamiętaj, że możesz skorzystać z programów wsparcia modernizacji budownictwa jednorodzinnego. Mamy propagowany od kilkunastu lat w Polsce program „Fundusz termomodernizacji i remontów” prowadzony przez BGK lub program „Czyste Powietrze”.

Zostaw komentarz