O czym przeczytasz w tym artykule:

 

  • Ocieplone domy zmniejszają smog
  • Jak zdaniem Polaków możemy najefektywniej wyeliminować smog?
  • Inne sposoby walki ze smogiem

Wszyscy chcemy oddychać czystym powietrzem. Jednak ponad połowa Polski oddycha powietrzem z bardzo wysokimi stężeniami pyłów, a normy dla benzo[a]pirenu, substancji rakotwórczej i mutagennej, są wielokrotnie przekroczone. Główną przyczyną zanieczyszczenia powietrza w Polsce jest „niska emisja”, czyli spaliny pochodzące z kotłów i pieców na paliwa stałe w nieocieplonych lub słabo zaizolowanych domach. To jest zła informacja. Mamy również dobrą. Jeszcze możemy to zmienić!

Polska w niechlubnej czołówce

Każdy słabo ocieplony budynek, by wytworzyć i zatrzymać w nim ciepło, musi spalać duże ilości paliwa. Jak pokazują wyliczenia GUS, w Polsce aż 3,6 mln z 5,5 mln budynków jednorodzinnych jest nieocieplonych lub słabo zaizolowanych. Pojawia się jeszcze jeden problem, jakim jest ubóstwo energetyczne. Według Instytutu Badań Strukturalnych aż 12% Polaków nie stać na zakup odpowiedniego paliwa do ogrzewania, a aż 75% z nich to mieszkańcy domów jednorodzinnych!

Osoby zmagające się z problemem ubóstwa energetycznego nie mają środków, aby zakupić opał odpowiedniej jakości. Jako, że ogromna część wciąż ma w swoich domach stare piece, tzw. kopciuchy, oszczędza poprzez spalanie najgorszej jakości surowca, albo co gorsza ‒ śmieci. Niestety konsekwencją tego jest ogromna ilość trujących związków, które uwalniają się do powietrza i nas trują.

OZE (Odnawialne Źródła Energii) w mieście

Obecnie już 74 procent Europejczyków zamieszkuje miasta. Szacuje się, że za sprawą ciągłego wzrostu populacji oraz urbanizacji, do 2050 r. ilość ludności w miastach jeszcze wzrośnie – i to o około 2,5 miliarda osób. Będziemy więc narażeni na wyższy poziom zanieczyszczeń i dalszy ciąg zmian klimatycznych, nie wspominając już o kwestii gospodarowania odpadami.

Zobacz więcej

Pierwszą w kolejności czynnością w walce ze smogiem powinna być więc inwestycja w ocieplenie przegród budynku.

Ocieplaj budynki

Jak zdaniem Polaków możemy najefektywniej wyeliminować smog?

Zdaniem respondentów najskuteczniejsze metody walki ze smogiem to metody nie do końca eliminujące główną przyczynę: niepalenie śmieci w piecach (24,4%), nakładanie filtrów na kominy przemysłowe (20,8%), wymianę pieca na ekologiczny (16%), sadzenie drzew (11,9%) oraz częstsze korzystanie z komunikacji miejskiej (8,5%).

Tymczasem, aby rzeczywiście i trwale wyeliminować smog z powietrza, należy przede wszystkim oddziaływać na bezpośrednią przyczynę jego powstawania. Pierwszą w kolejności czynnością w walce ze smogiem powinna być więc inwestycja w ocieplenie przegród budynku. Mamy w ten sposób szansę zadziałać bezpośrednio na przyczynę jego powstawania. Emisję zanieczyszczeń zmniejszymy natychmiastowo, gdyż dzięki ociepleniu oszczędzamy aż do 70% energii potrzebnej do ogrzania domu. Dzięki ocieplaniu ogrzewanie domu staje się tańsze. Więcej inwestorów może pozwolić sobie na lepszej jakości paliwo, nie musząc już palić tym złej jakości. Emisja szkodliwych zanieczyszczeń spada, a problem ubóstwa energetycznego zmniejsza się.

Inne sposoby walki ze smogiem

Inne sposoby walki ze smogiem

Obecnie najpopularniejszym sposobem jest wymiana kotła, jednak należy pamiętać, że bez wcześniejszej termomodernizacji wymiana kotła, wymagającego zastosowania dobrej jakości paliwa, będzie prowadziła do wzrostu rachunków za ogrzewanie.

Zależność jest prosta: gdy wymieniamy kocioł bez ocieplenia budynku, to potrzebujemy również dużo energii do ogrzewania, ale dostarczonej z lepszej jakości, droższego paliwa, dlatego płacimy więcej i to nawet o 4000 zł.

To jest proste ‒ aby uchronić się przed wzrostem wydatków, zadbajmy najpierw o to, by ciepło nie uciekało przez ściany, dach czy okna. Wtedy nie tylko ograniczymy zanieczyszczenie powietrza, ale także zaoszczędzimy nawet kilka tysięcy złotych w skali roku!

Zostaw komentarz