O czym przeczytasz w tym artykule:

 

  • Termomodernizacja gospodarstw domowych lekarstwem na smog oraz krajową gospodarkę.
  • We wspólnej termomodernizacji tkwi siła!
  • Korzyści dla gmin
  • Wsparcie rządowe
  • Smog nie lubi długofalowych działań
Czy na pewno wiesz, czym oddychasz?

Termomodernizacja budynków jednorodzinnych jest ważnym i niezbędnym krokiem zmierzającym do rozwiązania problemu smogu w Polsce. Jego główną przyczyną w naszym kraju jest niska efektywność energetyczna. Wynika ona właśnie ze słabego lub całkowitego braku ocieplenia domów jednorodzinnych. Rząd podejmuje odpowiednie kroki, aby tą sytuację zmienić. Ale gdzie tkwi rozwiązanie?

We wspólnej termomodernizacji tkwi siła!

Smart cities – miasta zaprojektowane przez sztuczną inteligencję

Do miast przeprowadza się coraz więcej ludzi. Niestety codzienność w mieście bywa zmorą – korki i długie godziny dojazdu do pracy, zanieczyszczenia powietrza, hałas, brak więzi społecznych oraz niewystarczająca infrastruktura, taka jak żłobki, przedszkola, centra kultury, przychodnie i transport publiczny. Takie warunki rodzą przemęczenie i frustrację. Jak temu zapobiec? Nad tym już od dłuższego czasu głowią się autorzy koncepcji smart city i władze miast, które mają się stać inteligentnymi.

Zobacz więcej

We wspólnej termomodernizacji tkwi siła!

W Polsce jest aż 5,5 mln budynków mieszkalnych, z czego 3,6 mln to budynki wybudowane przed ’89 rokiem ubiegłego wieku – ich niska efektywność energetyczna znacząco pogłębia zjawisko smogu, a więc to na nich powinny być skoncentrowane wysiłki związane z termomodernizacją. Eksperci wyliczyli, że na pełną termomodernizację wszystkich polskich domów o niskiej efektywności energetycznej potrzeba aż około 200 mld zł.

Raport „6 Paliwo” przedstawia potencjał termomodernizacji budynków jednorodzinnych w Polsce, zarówno pod kątem redukcji smogu, jak i zmniejszenia kosztów ich ogrzewania i poprawy bezpieczeństwa energetycznego kraju. Ocieplenie domu pozwala zaoszczędzić na kosztach ogrzewania w skali roku nawet kilka tysięcy złotych. W raporcie wyliczono, jak duże będą to oszczędności w zależności od rodzaju używanych paliw.

Raport „6 Paliwo” można pobrać tutaj: http://bit.ly/ROCKWOOL_Raport6Paliwo

Korzyści dla gmin

Korzyści dla gmin

W symulacji przeprowadzonej przez ROCKWOOL Polska, przeanalizowano sytuację gminy z 1060 budynkami jednorodzinnymi. Zakładając reprezentatywny dla Polski rozkład procentowy budynków, domów oddanych do użytku przed 1988 rokiem będzie 800. Jeżeli poddane zostaną one termomodernizacji, gmina rocznie zaoszczędzi aż 55 675 GJ energii, co da 50% oszczędności energii na cele grzewcze we wszystkich budynkach jednorodzinnych tej gminy

Najbardziej uprzywilejowane przez program jednostki to gminy liczące do 100 000 mieszkańców.

Wsparcie rządowe

Ministerstwo Rozwoju przygotowało prawie 900 milionów złotych dofinansowania dla gmin, które podejmą odpowiednie kroki, aby ograniczyć emisję szkodliwych substancji na swoim terenie. Środki są przeznaczone na kompleksową termomodernizację, czyli wymianę nieekologicznych źródeł ciepła i docieplenie budynków jednorodzinnych. STOP SMOG jest adresowany przede wszystkim do gmin, które mają problem z jakością powietrza na swoim terenie i mogą to potwierdzić np. wynikami pomiarów GIOŚ/WIOŚ, albo obecnością na liście WHO najbardziej zanieczyszczonych miast UE. Najbardziej uprzywilejowane przez program jednostki to gminy liczące do 100 000 mieszkańców. Ponadto musi obowiązywać na danym terenie wojewódzka uchwała antysmogowa (na dzień 10 września 2020 posiada ją 11 województw).

Smog nie lubi długofalowych działań

Dobrze przeprowadzony program termomodernizacji jest szansą nie tylko na poprawę stanu jakości powietrza w Polsce i związany z tym szereg innych korzyści społecznych, ale także przyczyni się do budowania świadomości społecznej na temat zasad energooszczędnego budownictwa.

Każda decyzja o wprowadzeniu nowego programu powinna uwzględniać lokalne uwarunkowania rozwojowe i angażować w proces decyzyjny władze samorządowe oraz społeczności lokalne. Prezentowany raport to ważne podsumowania, eksperckie wyliczenia i prognozy, które pomogą w wyborze dobrej strategii działań mających na celu poprawę jakości powietrza w Polsce.

Zostaw komentarz