O czym przeczytasz w tym artykule:

 

  • Izolacja się opłaca
  • 22 miliardy – tyle wydaliśmy na święta w 2019 roku. Moglibyśmy za to ocieplić 300 tysięcy domów!
  • Ocieplony dom zmniejsza smog

Okres świąteczny zbliża się wielkimi krokami. To czas przyjemności, ale też sporych wydatków. Co zrobić, by kończący się rok spędzić w miłej atmosferze i zamknąć bez debetu na koncie? Co ma z tym wspólnego termomodernizacja?

Izolacja się opłaca

Izolacja się opłaca

Jeżeli posiadasz nieocieplony dom i zdecydowałbyś się przeprowadzić w nim prace ociepleniowe, mógłbyś, w zależności od zużywanego surowca, wzbogacić się od 3200 do nawet 4500 złotych! To spora suma, która z pewnością pokryłaby dwukrotność – a być może nawet trzykrotność kwoty, którą wydajesz na święta. To okazja, by okres świąteczny uczynić jeszcze bardziej wyjątkowym, ale także by zaoszczędzoną kwotę odłożyć lub wykorzystać np. na zabawę sylwestrową czy realizację noworocznych postanowień (karnet na siłownię, rodzinny wypoczynek, kurs językowy czy wymiana sprzętów RTV/AGD).

Co oznacza zrównoważone miasto? Jak to osiągnąć?

Przykłady konkretnych rozwiązań z Europy.
Do 2050 roku 7 na 10 osób będzie mieszkać i pracować w miastach. Dla dzisiejszych decydentów planowanie ich rozbudowy ma kluczowe znaczenie, ponieważ skutki zmian klimatycznych będą powodować ekstremalne zjawiska pogodowe oraz narażać społeczność miejską na większe ryzyko. Co oznacza zrównoważone miasto? Jak to osiągnąć? Przykłady konkretnych rozwiązań z Europy.

Zobacz więcej

22 miliardy – tyle wydaliśmy na święta w 2019 roku.

22 miliardy – tyle wydaliśmy na święta w 2019 roku. Moglibyśmy za to ocieplić 300 tysięcy domów!

Jak to możliwe? To czysta matematyka. Według danych GUS, z 2018 r. w Polsce mamy aż 14,38 mln gospodarstw domowych. Oznacza to, że przy wydatkach na poziomie 1521 zł, w skali kraju na święta wydaliśmy prawie 22 miliardy złotych. Ta kwota robi wrażenie, prawda? Gdybyśmy tę samą sumę przeznaczyli na kompleksowe ocieplenie domów, moglibyśmy doprowadzić do europejskich standardów niskoemisyjnych* aż 300 tys. budynków. Według raportu ROCKWOOL 6 Paliwo w Polsce takiej kompleksowej termomodernizacji powinno zostać poddanych 3,6 miliona domów. Świąteczne wydatki Polaków w skali jednego roku pozwoliłyby zatem na izolację ok. 12% tych budynków.

Ocieplony dom zmniejsza smog

Ocieplony dom zmniejsza smog

Ocieplając dom nie tylko zrobisz sobie gwiazdkowy prezent, ale również zadbasz o swoje zdrowie, którego przecież w okresie świątecznym najczęściej sobie życzymy. Nieocieplone budynki są uważane za główną przyczynę smogu w Polsce (emisja spalin z domów jednorodzinnych odpowiada za 88% przekroczeń poziomów alarmowych PM10, 87% w przypadku pyłu PM2,5 i 98% w przypadku benzo(a)pirenu). Te szkodliwe substancje to główne składniki smogu, które tak negatywnie oddziałują na nasze zdrowie, doprowadzając rocznie niemalże do 48 tysięcy zgonów! Przeprowadzanie kompleksowego ocieplania to najefektywniejszy sposób nie tylko na walkę ze smogiem, ale także na ograniczenie zużycia energii i zmniejszenie ubóstwa energetycznego, a tym samym na oszczędności  i komfortowe, przyjemne życie. Nie tylko podczas Świąt.

Pamiętajmy, że Święta to ten czas w roku, w którym nasze kaloryfery i piece zaczynają pracę na najwyższych obrotach. Zwłaszcza w tym okresie chcemy zapewnić naszym domownikom i gościom pełen komfort cieplny w pomieszczeniach. Jeżeli sezon grzewczy wiąże się dla nas z wysokimi wydatkami, warto poważnie zastanowić się nad kompleksowym ociepleniem domu. Dzięki temu będziemy w stanie nie tylko oszczędzić i zmniejszyć zużycie energii, ale także wpłyniemy pozytywnie na zmniejszenie emisji smogu. Właściciele domów mają dzisiaj wiele możliwości finansowego wsparcia takiego przedsięwzięcia: programy „Czyste Powietrze”, „Stop Smog” czy też ulga termomodernizacyjna pozwolą na pozyskanie dodatkowych oszczędności. Ocieplenie to cel, na który zdecydowanie warto postawić w 2021 roku, by cieszyć się czystym powietrzem, efektywnym zużyciem energii i większą sumą pieniędzy w portfelu.

*Standard niskoemisyjny to wymagania, jakim powinny odpowiadać urządzenia lub systemy grzewcze ogrzewające budynki mieszkalne jednorodzinne lub urządzenia lub systemy podgrzewające wodę użytkową w tych budynkach, wynikające z rozporządzeń Komisji Unii Europejskiej.

Zostaw komentarz